• Kezdőlap
  • Iskolánkról
  • Képek
  • Dolgozóink
  • KRÉTA e-Napló
  • Könyvtár
    • Online katalógus
    • Könyvtári foglalkozás

Szegedi Dózsa György Általános Iskola

Új Széchenyi Terv
  • Leendő elsősöknek
  • Szakkörök
  • Versenyek
  • Dokumentumok
  • Közzétételi lista
  • Pályázatok
    • TÁMOP 3.1.5-09
    • TÁMOP 3.2.11
    • HEFOP/2006/3.1.4
  • SzMK
    • Ülések
    • Szabályzat
  1. Iskolánk és a Felsőváros története évszámokban

     

    A Szent György templom és Tornyos Iskola (pdf)

    Dr. Máté Zsolt: A szegedi Szent György-templom és a Tornyos Iskola


    In: Móra Ferenc Múzeum Évkönyve Új Folyam 5. Szeged 2018. pp. 97-112

     

     

    Összeállították:
    Vid Viktória és Kispál Judit történelem szakos tanárok

     

       

    1026.

    Ebben az évben jött Velencéból Gellért pap, aki csanádi püspök lett. Valószínű, hogy Felsővároson volt már Szent György templom. „Mikor keletkezett tulajdonképpen e templom, nyomára nem akadhatunk…”

    1183.

    Szeged első említése Cigeddin néven, III. Béla király okleveleiben.

    1247.

    Innen számítjuk Szeged városi létének kezdetét.

    1280.

    Befejeződik a szegedi vár felépítése.

    1458.

    Hunyadi Mátyás idején bizonyos, hogy volt Szent György templom. Szeged kegyúri jogáról 1458-bankiadott okiratban Szeged négy plébániája közt Szent Györgyé is szerepel. „Említők, hogy Mátyás idejében Szegeden már volt Szent György templom, de azt is elmondhatjuk, annak bizonyos nyomára nem juthatunk. Csak annyit állíthatunk bizonyossággal, hogy a Minorita atyák által épített nagyobbszerű templom szakasztá félbe annak föl nem építését, miután fölépítése annak elkészültével fölöslegessé vált.”

    1526.

    A mohácsi vereséggel a középkori magyar állam megbukott.

    1541.

    Az ország három részre szakadása. Szeged török kézre kerül. A török uralom alatt a felsővárosi templom romba dőlt.

    1686. október 23.

    Szeged felszabadul a 143 évig tartó török uralom alól.

    1719.

    A török uralom alatt rombadőlt felsővárosi templom helyreállítási munkálatai elkezdődnek.

    1720.

    A Szent György templomi plébániát a kegyesrendi atyákra bízták jobb ellátás végett. A felújítás ideje alatt a tanítás máshol folyt.

    1721.

    Ujvári Mihály tanítóskodott ebben az évben, de valószínű, hogy még a saját házában tanított a felújítási munkálatok idején.

    1724.

    Ebben az évben vásárolták meg 100 forinton „Illés bíró” házát iskolának, melyet 5 forint kiadással átalakítottak, hogy abba még kemence is került. Ekkor már Szada Mihály volt a tanító.

    1731-32.

    Felsővárosi „orgonista kántor” és egyúttal tanító Huszka György lett.

    1733. november 2.

    Szent György temploma létét bizonyítja egy templomlátogatási jegyzőkönyv, melyben említik, hogy a „kisded térű s téglákból épült, de sárral készített Szent György temploma újonnani építése szükségeltetnék.”

    1741.

    A tanító Telek József lett.

    1744.

    Telek Józsefet Almásy Tamás követte a tanítói székben.

    1750.

    Ebben az évben a lányokat elkülönítették a fiúktól, mert ettől fogva évi 24 forint fizetés mellett felvették tanítónőnek Jó Katalint.

    1772.

    Jó Katalint rövid ideig Ladányi Róza, majd Pannatz Klára követte.

    1778.

    A plébániát ismét a Minorita atyák gondviselésére bízzák.

    XIX. sz. eleje

    A plébánia lepusztult állapotban volt, újjáépítését tervezgették.

     

    1859. április

    A város terhelt anyagi körülményei ellenére is, a régi anyagok felhasználásával 15000 forint költséget szavaztak meg az iskola felépítésére. „Később különféle átalakítások és kísérletezgetések után kiderült, hogy úgy pedagógiai, mint egészségügyi tekintetben az egész építkezés elhibázott alakították át. A tornya még épen állott és még az alapja is szilárd volt. A harangok is mind ott maradtak benne.

    1859. november 13.

    Ünnepélyesen átadták a kétemeletes és tantermekkel bővelkedő iskolát. Ezt az épületet „tornyos iskolának” nevezték, Arleth Ferenc tervezte klasszicizáló jelleggel. (Az Árpád-kori templom alapjai még mindig az iskolaudvar földjében rejtőznek.)

    1885-86.

    A Szeged-felsővárosi Szt. György községi népiskolák fiú- és leánytanulóinak statisztikai kimutatása 735 tanulót jegyzett.

    1902-03.

    A „tornyos iskola” építészeti és egészségügyi szempontból a továbbiakban alkalmatlan a tanításra, ezért lebontását tervezik.

    1904-05.

    A „tornyos iskolát” lebontották.

    1907.

    Elkészült a jelenlegi iskolaépület.

    1914-18.

    Az I. világháború „szolgálatába állították” az iskolánkat.

    1920-30.

    A Horthy-rendszer alatt Felsővárosi-községi elemi népiskola.

    1944-46.

    A II. világháborúban katonák, sebesült orosz katonák, majd hazatérő hadifoglyok szállása volt.

    1946-47.

    Az iskola neve: Szent-György téri általános iskola. Igazgatója Köncs Erzsébet lett.

    1947. szeptember

    Újraindul az épületben az oktatás.

    1947

    A világháború után nehéz körülmények között, sokára indult újra az oktatás.

    1948-49.

    Dudás László igazgatósága alatt vette fel az iskola Dózsa György nevét. Úttörőcsapata is ilyen néven szerveződött meg Barcsi Antalné vezetésével. Az iskola északi szárnyában a Gyógypedagógiai Iskola lett elhelyezve. Ezekben az években az épület nagyobbik felében 8 tanterem működött.

    1950 nyara

    A volt Juhász Gyula iskola átcsatolásával megkétszereződött a létszám. Az osztályok párhuzamosak lettek.

    1952 nyara

    Az iskola úttörőzenekara egyhetes országjáráson vett részt nagy sikerrel. Az év végi úttörőavatást közvetítette a Magyar Rádió.

    1953 nyara

    A Gyógypedagógiai Iskola elköltözött, így megkaptuk az egész épületet. A létszám ekkor már 600 körül mozgott. Ebben az évben Zányi Andor vette át az iskola igazgatását. Helyettese Balázs Tibor.

    1956. október 23.

    A forradalom különösebben nem érintette az iskola működését, azonban az iskola igazgatóját leváltották.

    1957-58.

    Az új igazgató Kecskés Antal, helyettese Ördögh Mátyás. Szervezésükkel készült fel iskolánk Dózsa György 444 éves évfordulójára. Magas színvonalú kiállítás, tartalmas ünnepség gazdagította a programokat.

    1959-60.

    Az állam közel félmilliós költséggel támogatta az iskola teljes felújítását és a bútorzat cseréjét.

    1964.

    450 éves Dózsa-évforduló.

    1967. november

    Megépült az első kerámiaégető kemence, majd beindult a kerámia szakkör.

    1980-82.

    E két év alatt az iskola épületét teljesen felújították, emiatt a tanítás más iskolák épületében zajlott. Az első tanévben a Dugonics Iskola és a Tarján IV. sz. Iskola biztosított az alsó tagozatosoknak tantermet, a felső tagozatos tanulóink a Rókus I. sz. és a Madách Iskola, majd a Szilléri sugárúti Iskola épületében tanultak.

    1982.

    Dr. Tokody László tanár délutánonként napközis foglalkozás keretében elkezdte az olasz nyelv oktatását.

    1983.

    Ettől az évtől megkezdődik hivatalosan is az olasz nyelv oktatása, mint második idegen nyelv a kötelező orosz mellett. A nyolcvanas évek végétől beszélhetünk tagozatos olasz nyelvoktatásról első osztálytól kezdve.

    1988.

    Iskolánkban megalakul a Dózsa Diáksportkör. Sportágak: kajak-kenu, vitorlázás, kézilabda, természetjárás

    1990.

    Hivatalosan beindul a testnevelés tagozat. Sportág: kajakkenu, kiegészítő sportág az úszás.

    1994-95.

    Igazgatóváltás történt. Kecskés Antal nyugdíjba vonulásával utóda Lehotai Jánosné, helyettesei Mészáros Istvánné és Lengyel Andrásné, majd 1999-től Hrotkó Klára.

    1998.

    Iskolánk több tanára szakvezetőként részt vesz a JGYTF és a JATE pedagógusképző munkájában magyar nyelv és irodalom, olasz és angol nyelvből.

    2003.

    Összevonják a Dózsa és a szomszédos Dugonics iskolát. Az összevont iskola a Dózsa György Általános Iskola néven működik tovább.

    2004.

    Lehotai Jánosné nyugdíjba vonulása után az iskola igazgatója Tóthné Lengyel Mária, helyettesei Lengyel Andrásné és Tóth Éva, majd 2006-tól Dr. Kucsera Józsefné és Csatordai Zsuzsanna.

    2003.

    Összevonják a Dózsa György Általános Iskolát és a szomszédos Dugonics András Általános Iskolát. Az összevont két iskola a Dózsa György Általános Iskola néven működik tovább. Ettől az évtől kezdve megkezdődött az angol nyelv emelt szintű oktatása.

    2004.

    Lehotai Jánosné nyugdíjba vonulása után az iskola igazgatója Tóthné Lengyel Mária, helyettesei Lengyel Andrásné és Tóth Éva, majd 2006-tól Dr. Kucsera Józsefné és Csatordai Zsuzsanna vette át az igazgató-helyettesi feladatokat. Később ezt a feladatkört Várnagyné Dávid Zsuzsanna, Zsemberiné Futó Ildikó és Bajcsiné Forgó Éva látta el.

    2007.

    Ebben az évben iskolánk épülete 100 éves lett. Ezt megünnepeltük egy változatos, tartalmas programsorozattal a tanulók számára. A Belvárosi Moziban ünnepi gálaműsort rendeztünk, ahol a legtehetségesebb tanulóink bemutatkoztak a szülőknek és a meghívott vendégeknek. Ebből az alkalomból jubileumi évkönyvet is készítettünk.

     2009.

    Ebben az évben újabb jubileum következett. Az iskolánk fennállásának 150. évfordulóját ünnepeltük meg. A Dózsa-emléktáblát megkoszorúztuk iskolánk épületénél, és megnézhettek vendégeink egy nagyszerű iskolatörténeti kiállítást, valamint egy hangulatos, iskolánk arculatát jól tükröző gálaműsort. „Dózsa Hírmondó” címen korabeli újságot adtunk ki.

     2012

    Intézményünkben 2012-től legfontosabb feladatunk az új Köznevelési Törvény és a Nemzeti Alaptanterv szellemében végezni munkánkat, az átdolgozott iskolai dokumentumok szellemében.

    Az intézményünk fenntartója ettől az évtől a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Szegedi Tankerülete lett.

     2013-2015.

    Munkánk során az új Köznevelési Törvény szellemében igyekeztünk nagy hangsúlyt fektetni a gyermekközpontú nevelés és oktatás előtérbe helyezésére, valamint a képességek fejlesztését elősegítő programokra. Ennek kapcsán előtérbe helyeztük a kompetencia alapú oktatást. A téma-heteket és napokat változatos gyermekprogramokkal zártuk le.

    2014.

    A Dózsa György-féle parasztfelkelés 500 éves évfordulója alkalmából ünnepi programsorozatot rendeztünk. Ebből az alkalomból iskolazászlót avattunk. Dr. Kiss – Rigó László Szeged – Csanádi Egyházmegye megyéspüspöke megáldotta a zászlónkat.

    Iskolánkból a 7. osztályos tanulók első alkalommal vettek részt a Határtalanul programon sikeres pályázásuk után. Erdélyi utazáson vettek részt a diákjaink tanáraikkal, amely feledhetetlen emléket jelent minden résztvevő számára.

     2015.

    Ebben az évben intézményvezető váltás történt. Dr. Szuromi István lett az intézmény vezetője. Tóthné Lengyel Mária elnyerte a címzetes igazgatói tisztet. A helyettesek Zsemberiné Futó Ildikó és Iván Zsuzsa lettek.

     2016.

    Iskolánk volt igazgatója, Kecskés Antal Életmű Díjat kapott, melyet a Szeged Megyei Jogú Város önkormányzata nevében Dr. Botka László polgármester úr díszünnepségen adott át.

    A Határtalanul pályázaton 2. alkalommal vettünk részt hetedikes diákjainkkal. Ezúttal Felvidék gyönyörű várait és tájait nézték meg hetedikes diákjaink.

    A Nemzeti Tehetségsegítő Tanács illetékes szakmai bizottsága a Tehetségpont működési kérelmünket elfogadta így az intézményünk „Regisztrált Tehetségpont” lett.

     2017.

    Január elsejétől az iskolánknak nem csak a fenntartói, hanem a működtetői feladatait is a Szegedi Tankerületi Központ látja el.

    Intézményünk testnevelő tanára, aki egyben kajak-kenu edző is, kiemelkedő tehetségsegítő tevékenysége elismeréseként megkapta  a Bonis Bona Díjat, melyet a Magyar Tudományos Akadémián vehetett át. Számtalan eredményes versenyző került ki kezei közül, kiknek helyezései, díjai mind Kása Péter Tanár Úr magas színvonalú szakmai munkáját dicsérik.

     

Járványügyi intézkedések

Megtekintés >>>
Frissítve

COVID szülői nyilatkozat

A nyilatkozat letölthető ITT

Ökoiskola




KRÉTA belépéssel kapcsolatos problémák (elfelejtett jelszó vagy azonosító) esetén:


Elfelejtett KRÉTA belépési adatok pótlása


KRÉTA e-Ügyintézés tájékoztató és felhasználói kézikönyv

  • Cím: 6721, Szeged, Szent György tér 7.

  • Központ: 62/592-592

  • Gazdasági iroda: 62/592-585

  • E-mail: szegedi.dozsa.iskola@gmail.com

  • Vezetők munkaidő beosztása

ADATKEZELÉS

Tájékoztató a tantermen kívüli, digitális munkarendben való részvétel során megvalósuló adatkezelésről

Útmutató a tantermen kívüli, digitális munkarendben való részvétel során megvalósuló adatkezeléshez




Adatkezelési tájékoztató a Szegedi Tankerületi Központ által fenntartott köznevelési intézmények tanulói és törvényes képviselőik, valamint a köznevelési intézményekben foglalkoztatottak részére.

Tájékoztató tanulóknak

Tájékoztató foglalkoztatottaknak

Eljárásrend

Eljárásrend a tantermen kívüli digitális munkarendben működés idejére a Szegedi Dózsa György Általános iskolában

Kérelmek

A testnevelés óra alóli felmentési kérelem az alábbi ikonokra kattintva menthető le (PDF vagy MS Word formátumban).


Iskolai tanítási óráról / az iskola által szervezett foglalkozásról jogszerűen távozhat kérelem az alábbi ikonokra kattintva menthető le (PDF vagy MS Word formátumban).


A délutáni egyéb foglalkozások alóli felmentési kérelem az alábbi alábbi ikonokra kattintva menthető le (PDF vagy MS Word formátumban).


A leendő elsősök lakcíméről való nyilatkozat az alábbi ikonokra kattintva menthető le (PDF vagy MS Word formátumban).


A szülői felügyeleti jogról szóló kérelem az alábbi ikonokra kattintva menthető le (PDF vagy MS Word formátumban).


Az etika, hit - és erkölcstan oktatásáról szóló kérelem az alábbi ikonokra kattintva menthető le (PDF vagy MS Word formátumban).


Az etika, hit - és erkölcstan oktatás módosításáról szóló kérelem az alábbi ikonokra kattintva menthető le (PDF vagy MS Word formátumban).


Étkezés

Tájékoztatjuk, hogy a járványügyi készültségi időszak védelmi intézkedéseiről szóló 431/2020. (IX. 18.) Kormány rendelete értelmében 2020. október 1-től a köznevelési és szakképző intézmények területére csak a rendeletben meghatározott személyek léphetnek be, ezért az intézményi készpénzes étkezési térítési díj befizetés a köznevelési intézményekben nem biztosítható.

A járványügyi helyzet és a várható nagyobb számú érdeklődés miatti hosszabb várakozás, sorban állás elkerülése miatt kérjük, továbbra is az
ETELKA Portálon keresztüli online bankkártyás befizetést részesítsék előnyben.

Központi készpénzes étkezési térítési díj beszedés:

Helyszín: NGSZ Központ
Cím: 6724 Szeged, Huszár u. 1.

2021. március 02. 7:00 – 14:00 óráig
2021. március 03. 7:00 – 14:00 óráig
2021. március 09. 7:00 – 14:00 óráig
2021. március 10. 10:00 – 17:00 óráig
2021. március 16. 7:00 – 14:00 óráig
2021. március 17. 10:00 – 17:00 óráig
2021. március 23. 7:00 – 14:00 óráig
2021. március 24. 10:00 – 17:00 óráig

Az ügyintézés során a maszk használata és 1,5 méteres távolság tartása kötelező.
Ingyenes étkező esetén e-mailben, portálon továbbra is megrendelhető az adott havi étkezés.


Online ebédbefizetés - ETELKA TÁJÉKOZTATÓ - REGISZTRÁCIÓ

Tájékoztatás leendő elsősök étkezőkártyáiról

NGSZ BEFIZETÉSI NAPOK

Az étkezés lemondása elsősorban az ETELKA portálon történik illetve a mellékelt telefonszámon:
06-62/561-960 a lemondást megelőző nap délelőtt 9:00 óráig lehetséges!

Körzethatárok

Beiskolázási körzethatárok - 2020/2021 tanév

Aktualitások

Iskolánk ETS EPA TOEIC® akkreditált nyelvvizsga partnerré vált.

Fogadóórák

Iskolapszichológus

Alapítványi beszámoló

Köszönjük,hogy támogattta a DÓZSÁS GYEREKEKET!




BESZÁMOLÓ AZ ALAPÍTVÁNY ELMÚLT ÉVI TEVÉKENYSÉGÉRŐL


Csengetési rend

0. óra:  7.10-7.55
1. óra:  8.00-8.45
2. óra:  9.00-9.45
3. óra:  10.00-10.45
4. óra:  10.55-11.40
5. óra:  11.50-12.35
6. óra:  12.45-13.30
7. óra:  13.40-14.25 

A tanév rendje

  • A tanév rendje

Címkefelhő

2019/2020 abacusan angol angol nyelv angol verseny artec Budapest Diákolimpia Edison Futam előkészítő etika / hit- és erkölcstan fanntarthatósági témahét GE gedigital gyongyok_es_gyemantok irodalom iskolai előadás kajak-kenu Király-König zeneiskola kirándulás klub könyvtár Lieto Magyar Kultúra Napja matematika matematika verseny Mátyás király olasz verseny Pro-Art robot Sukoró számítástechnika színház színjátszás szülői értekezlet Tavaszi Pedagógiai Napok tehetséggondozás tájékoztató történelem vandorobot verseny vetélkedő Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó étkezés ünnep

Pályázat

Tájékoztató

Tájékoztató fejtetvességről

Archív

  • February 2021
  • January 2021
  • December 2020
  • October 2020
  • August 2020
  • July 2020
  • June 2020
  • May 2020
  • April 2020
  • March 2020
  • February 2020
  • January 2020
  • December 2019
  • November 2019
  • October 2019
  • September 2019
  • August 2019
  • July 2019
  • June 2019
  • May 2019
  • April 2019
  • March 2019
  • February 2019
  • January 2019
  • December 2018
  • November 2018
  • October 2018
  • September 2018
  • August 2018
  • July 2018
  • June 2018
  • May 2018
  • April 2018
  • March 2018
  • February 2018
  • January 2018
  • December 2017
  • November 2017
  • October 2017
  • September 2017
  • June 2017
  • May 2017
  • April 2017
  • March 2017
  • February 2017
  • January 2017
  • December 2016
  • November 2016
  • October 2016
  • September 2016
  • August 2016
  • June 2016
  • May 2016
  • April 2016
  • March 2016
  • February 2016
  • January 2016
  • December 2015
  • November 2015
  • October 2015
  • September 2015
  • August 2015
  • May 2015
  • April 2015
  • March 2015
  • February 2015
  • January 2015
  • December 2014
  • November 2014
  • October 2014
  • September 2014
  • May 2014
  • April 2014
  • March 2014
  • February 2014
  • January 2014
  • December 2013
  • November 2013
  • October 2013
  • September 2013
  • August 2013
  • July 2013
  • June 2013
  • May 2013
  • March 2013
  • January 2013
  • December 2012
  • November 2012
  • October 2012
  • September 2012
  • June 2012
  • March 2012
  • February 2012
Új Széchenyi Terv

Designed by wordpress themes